Club Karting Romania

Clubul pilotilor si pasionatilor de Karting

Ora este UTC + 2

Acum este Lun Ian 22, 2018 11:43 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: YAMAHA KT-100
MesajScris: Joi Ian 10, 2013 10:42 am 
Neconectat

motor 100 cc yamaha kt 100 15 cp...11 kw..
10 000 rpm racire aer...pret 750 usd...

video...http://www.youtube.com/watch?v=WDkzSoLvvKI

poza...

Imagine

a folosit cineva ?...scrieti un coment daca aveti experienta cu acest motor...

Sus

Subiectul mesajului: Re: YAMAHA KT-100
MesajScris: Dum Ian 13, 2013 9:59 pm 
Neconectat

Este cel mai popilar şi cel mai utilizat motur 2T în kartingul din America, Australia, Noua Zeelandă şi evident din Asia!
Este ieftin, rezistent, uşor de întreţinut şi piesele sunt ieftine şi se găsesc f. uşor! Singurul handicap este carburatorul (Walbro) care este un coşmar dare este ieftin! Din păcate acest motor nu se încadrează în nici una dintre clasele actuale
făcând parte din fosta clasă ICA (100cc). El poate fi folosit şi chiar este în multe ţări, la clase naţionale. Cu ceva ani în urmă
am obţinut, de la firma YAMAHA, statutul de importator pentru România dar a trebuit să renunţ datorită dificultăţilor vamale imense, impuse de UE produselor japoneze. Există pe net diverse oferte ale unor importatori din Germania sau Franţa dar în opinia mea, preţul impus de restricţiile vamale, face motorul neinteresant!

Sus

MesajScris: Mie Ian 16, 2013 2:02 pm 
Neconectat

pai da ..taxe...de altfel ar fi fost destul de interesant...mai ales ca are un pret competitiv...

Sus

MesajScris: Mie Ian 16, 2013 2:42 pm 
Neconectat

Nu prea inteleg de ce ai alege asa ceva, daca tot vrei motor de 100cc, in locul unui tm k11b, maxter, vortex rva sau chiar un iame. Si pentru acestea se gasesc inca toate piesele necesare, noi, exista stocuri foarte mari in afara, ba chiar inca se produc piese pentru ele, cu toate ca nu mai sunt folosite decat in clasele nationale.

Sus

MesajScris: Joi Ian 17, 2013 1:15 pm 
Neconectat

din cauza pretului...2100 euro un k11b fata de 750 dolari....
adevarat ca are ceva mai multa putere un k11b ..sau un rva,maxter...etc dar....zic eu ca la banii astia..merita...
si il poti achizitiona online...oferta e variata. la piese...de ex..pistoane am vazut de vreo 6 sau 7 tipuri ...

Sus

MesajScris: Joi Ian 17, 2013 2:25 pm 
Neconectat

Cam din care motiv ai cumpara un motor de suta nou ? Ca sunt 10 piese mari si late care il compun, practic daca schimbi in el ambielaj, rulmenti, simeringuri, piston, nu-ti mai raman decat carterere si camera de ardere.
Stiu ca sunt subiectiv insa oricand as alege un motor de ica consacrat, respectiv k11b folosit pe care sa il faci complet nou te costa maxim 300 euro, care adaugat la pretul motorului in orice stare ar fi ajunge la pretul unui yamaha d-asta de nou. Ca si performante insa nu cred ca are rost de comparatie...

Sus

MesajScris: Joi Ian 17, 2013 3:54 pm 
Neconectat

acum ce sa zic..daca as practica kartingul ,,profesionist,,poate nu as cumpara un motor nou care se incadreaza in una din clasele existente la noi...in cazul de fata..k11b rva mxl...ar fi si alte cheltuieli..banui ca stii foarte fine....dar...cum practic eu ..kartingul de ,, agreement,, doar pentru un surplus de adrenalina as cauta o solutie ceva mai ieftina respectiv kt100 ...bineinteles daca nu as avea motor...

Sus

MesajScris: Joi Ian 17, 2013 4:28 pm 
Neconectat

Pai asta incerc sa spun, atata timp cat vrei un motor de ica nu prea are sa iei mai ales unul nou, este o clasa care mai exista rar prin diverse campionate nationate, iar daca e folosit ca hobby macar sa ofere senzatiile care trebuie. Acel yamaha nu stiu cat de mult merita, practic e acelasi lucru cu orice motor de ica ca si intretinere, iar la un tm, vortex sau orice alt motor de ica, atata timp cat stii sa carburezi, nu prea ai de ce sa ai alte costuri mari, in afara, bineinteles, de piston cam la 50 litri uzura.

Eu intr-un an complet de alergat la ica in 2011 nu am schimbat decat piston si biela, doar pe motiv de uzura, in rest nimic special.

Sus

MesajScris: Joi Ian 17, 2013 4:39 pm 
Neconectat

daca tot esti in tema...poti sa mi spui daca stii... exact ce insemna nikasilare...unde se face la noi in romania...?

Sus

MesajScris: Joi Ian 17, 2013 5:27 pm 
Neconectat

Nicasilare, sau recromare cum mai stie lumea, nu se poate face in romania, cel putin toata lumea din lumea curselor de karting trimite cilindrii direct in italia pentru nicasilare. Costul operatiei este undeva intre 170-200 euro.

La motoarele de suta nu este nevoie de asa ceva, daca cilindrul este terminat trebuie schimbat.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2

Acum este Lun Ian 22, 2018 11:43 pm