Club Karting Romania

Clubul pilotilor si pasionatilor de Karting

Ora este UTC + 2

Acum este Sâm Dec 16, 2017 8:52 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: SEZONUL COMPETITIONAL 2012
MesajScris: Mar Dec 20, 2011 2:52 pm 
Neconectat

Avand in vedera ca vine, vine acum 2012 poate Mosul ne va aduice un sezon competitional bogat si plin de rezultate meritoase !

Sus

Subiectul mesajului: Re: SEZONUL COMPETITIONAL 2012
MesajScris: Mar Dec 20, 2011 7:25 pm 
Neconectat

http://www.autorally.ro arata aranjjarea etapelor de karting de la FRAS. In curand cred ca o sa dea si cele de la FRK si poate alte campionate nationale (mai este Camp. National de karting scolar si parca inca unul). Totul e sa avem din vreme calendarele ca sa stim unde sa mergem.

Sus

MesajScris: Mie Feb 01, 2012 2:10 pm 
Neconectat

Mai jos calendarul competitional pe anul 2012, atat in campionatul national al FRK cat si in competitiile internationale.

http://www.frk.com.ro/index.php?option= ... &Itemid=71

Sus

MesajScris: Vin Feb 03, 2012 1:52 am 
Neconectat

ATENŢIONARE
Supun atenţie tuturor practicanţilor kartingului sportiv din România următoarele informaţii:
1. Începând cu 1 iunie 2011, în România funcţionează legal Federaţia Română de Karting - FRK care,
în conformitate cu Legea Sportului 69/2000 şi cu recunoaşterea oficială de către CIK-FIA, este singura
structură sportivă care coordonează acest sport în România.
2. Singurele licenţe valabile şi care dau dreptul practicării kartingului sportiv în România, sunt cele eliberate de către FRK.
3. Pentru a practica kartingul sportiv, orice structură sportivă deţinătoare de Certificat de Înregistrare Sportivă (CIS) şi
înregistrată în Registrul Sportiv Naţional al ANST, trebuie să se afilieze la FRK.
4. Conform legislaţiei sportive naţionale şi reglementărilor CIK-FIA, orice persoană fizică sau juridică care doreşte să
organizeze o competiţie sportivă de karting, pe teritoriul României, trebuie să solicite avizul federaţiei de specialitate
care este FRK.
5. Deşi a fost atenţionată în repetate rânduri că nu are acest drept, structura sportivă intitulată Federaţia Română de
Automobilism Sportiv - FRAS, a publicat pe site-ul său oficial un calendar sportiv pentru sezonul 2012
intitulat "Campionatul Naţional de Karting". Faptul că această structură sportivă anunţă public intenţia de a organiza o
competiţie "naţională" de karting, fără a avea avizul prealabil al federaţiei de specialitate, dovedeşte fără tăgadă
dispreţul faţă de legilaţia internă şi faţă de reglementările internaţionale ale kartingului sportiv.

Am considerat de datoria mea, în calitatea de membru fondator al acestui sport în România şi de jurnalist, membru al Asociaţiei Presei Auto din România, să semnalez aceste informaţii tuturor celor care vor să practice kartingul sportiv în România. Pentru conformitate, vă puteţi adresa direct Agenţiei Naţionale pentru Sport şi Tineret iar pentru legalizarea sportivă la FRK.

Sus

MesajScris: Sâm Feb 04, 2012 9:03 am 
Neconectat

:shout In loc se "atentionati" si sa "supuneti" :tong mai bine ati fi postat corespondenta dintre FRK si FRAS :box pe aceasta tema, cel putin cea ref. la 2012 - daca exista :smch . Ce se intampla cu organizatorii campionatului national de karting scolar? Nu e tot karting sportiv? Era bina sa spuneti cand a trimis ANST adresele la FRAS si ce masuri ia ANST. In fond activitatea sportiva din Romania este coordonata de ANST asa ca ei trebuiau sa se sesizeze primii. Cel mai bine este sa fie postate pe siteul FRK si cei care doresc sa fie informati sa le gaseasca acolo, ca in orice federatie de specialitate.
Cu adresare exclusiv celor care vad "clubkarting.ro" doar ca forum al pasionatilor de karting, intreb: cum se pregatesc kartistii in perioada asta, fizic, tehnic, cine mai vine in karting, cine se retrage, ce cluburi s-au infiintat si unde... Astea sunt interesante pentru noi ! :safe :safe
Interesant siteul CRG, bine construit :appl , probabil ca se va imbunatati ca material informativ mai bogat in viitor.

Sus

MesajScris: Sâm Feb 04, 2012 10:33 pm 
Neconectat

Buna seara! am primit un e-mail despre "corectitudinea din FRK" pe care il atasez acum:"Stimati domni,

din pacate constatam cu surprindere ca au aparut modificari aduse la

Proces verbal incheiatastazi 17.12.2011,incadrul sedintei Adunarii Generale Extraordinarea Federatiei Romane de Karting, fata de originalul pe care l-am citit la sfirsitul sedintei ,si pe care am semnat doar ultima foaie in doua exemplare si nu pe fiecare pagina redactata asa cum era normal !(lasind posibilitatea sa fie modificat), e ca si cind am semnat un cec in alb!
Din moment ce am dezbatut si votat acest proces verbal era normal ca fiecare semnatar sa primeasca cite o copie, ceea ce nu s-a intimplat.(oare de ce ?),mai mult, a fost transmis la mult timp dupa sedinta.
pentru aceasta sedinta am primit anticipat documentele cu modificarile propuse care trebuiau dezbatute si votate de noi,iar la inceperea sedintei am constat cu stupoare ca erau supuse la vot alte documente pe care nu le-a vazut nimeni pina atunci si a trebuit sa facem un efort sa intelegem modificarile la modificare
Procesul verbal trimis are modificari de forma si continut si nu corespunde cu ce s-a scris initial !
Cel putin o persoana cu drept de vot poate sa confirme iar pentru intarirea afirmatiei solicitam proba audio a sedintei
(sedinta a fost inregistrata conform regulamentului)
Solicitam urgent lamuriri
Comisiei de redactare a procesului verbal formata din: Dumitru Rusanescu, Ana Grozea, si Zenkő-Katalin BICSKEI,
1.de ce au modificat procesul verbal fata de forma initiala
2.cine i-a imputernicit sa faca modificarea
ing.Anton clubul Spartacus 2001"
Cum preconizam si anticipam, FRK nu este decit o "gaura neagra" a karting-ului rominesc, iar "presedintele reales la al 13-lea congres" face ceea ce stie mai bine, adica sa "modernizeze kartingul din Romania", precum stiti voi bine cine si cum! Incet, incet, lucrurile se vor clarifica de la sine! TVR-istii sa se abtina de la comentarii! cu stima!

Sus

MesajScris: Sâm Feb 04, 2012 11:06 pm 
Neconectat

O propunere : nu ar fi mai ok ca toate postarile legate de deja binecunoscuta disputa Fras-Frk sa fie mutate intr-un topic corespunzator ? Nu de alta dar, de fiecare data cand mai intru aici, vad cum aproape orice postare atrage dupa sine o alta care o combate si, bineinteles, sunt din aria fras vs. frk....e doar o sugestie insa e pacat ca se pierd poate unele informatii ce ar fi utile tocmai pentru ca fiecare topic devine loc de balacareala si de cearta pe tema care cum si in ce fel e mai tare.Pacat !

Revenind la subiect, de pe la lume adunate, pot spune destul de optimist ca anul care urmeaza va aduce un numar destul de consistent de piloti in campionatul organizat de Fras, cel putin la clasa kz2. Spun acest lucru deoarece, pe langa pilotii care au concurat la aceasta clasa si anul trecut si care au confirmat in mare parte ca si anul acesta vor fi prezenti pe grila, vor mai fi cateva karturi in plus, pilotii venind in mare parte de la clasa n100-ica. Ce ar fi intr-adevar frumos e ca numarul de piloti inregistrat la ultima etapa de anul trecut sa fie cel putin egalat etapa de etapa si anul acesta.

Sus

MesajScris: Dum Feb 05, 2012 11:19 am 
Neconectat

Bravo, o solicitare decenta si corecta cu toate ca, personal, nu cred ca un nou topic va fi de folos, in mod sigur va fi cineva care sa "bruieze" discutiile ptr. ca in fond clubkarting.ro este deschis oricui !!. De altfel, de ce oare trebuie sa citim tot felul de "atentionari" numai din partea FRK, aceasta federatie nationala are siteul ei, daca vrem sa intram in discuti intram pe frk.com.ro. Ca si cum cine vrea sa discute cu federatia italiana intra pe un forum de karting oarecare. Sunt alte probleme kartiste (scuze,n-am gasit alta rima !) pentru care acest forum a fost realizat. Cel mai simplu, ca sa scapam de atentionari, este sa le ignoram total si sa ne vedem de ale noastra ! Cat despre ce va fi in 2012 asa e, sa speram ca vor fi cel putin la fel de multi kartisti ca in 2011. Timp frumos sa fie ca dorinta de competitie exista di n plin.

Sus

MesajScris: Lun Feb 06, 2012 10:54 am 
Neconectat
Site Admin

Florentin scrie:
Buna seara! am primit un e-mail despre "corectitudinea din FRK" pe care il atasez acum:"Stimati domni,

din pacate constatam cu surprindere ca au aparut modificari aduse la

Proces verbal incheiatastazi 17.12.2011,incadrul sedintei Adunarii Generale Extraordinarea Federatiei Romane de Karting, fata de originalul pe care l-am citit la sfirsitul sedintei ,si pe care am semnat doar ultima foaie in doua exemplare si nu pe fiecare pagina redactata asa cum era normal !(lasind posibilitatea sa fie modificat), e ca si cind am semnat un cec in alb!
Din moment ce am dezbatut si votat acest proces verbal era normal ca fiecare semnatar sa primeasca cite o copie, ceea ce nu s-a intimplat.(oare de ce ?),mai mult, a fost transmis la mult timp dupa sedinta.
pentru aceasta sedinta am primit anticipat documentele cu modificarile propuse care trebuiau dezbatute si votate de noi,iar la inceperea sedintei am constat cu stupoare ca erau supuse la vot alte documente pe care nu le-a vazut nimeni pina atunci si a trebuit sa facem un efort sa intelegem modificarile la modificare
Procesul verbal trimis are modificari de forma si continut si nu corespunde cu ce s-a scris initial !
Cel putin o persoana cu drept de vot poate sa confirme iar pentru intarirea afirmatiei solicitam proba audio a sedintei
(sedinta a fost inregistrata conform regulamentului)
Solicitam urgent lamuriri
Comisiei de redactare a procesului verbal formata din: Dumitru Rusanescu, Ana Grozea, si Zenkő-Katalin BICSKEI,
1.de ce au modificat procesul verbal fata de forma initiala
2.cine i-a imputernicit sa faca modificarea
ing.Anton clubul Spartacus 2001"
Cum preconizam si anticipam, FRK nu este decit o "gaura neagra" a karting-ului rominesc, iar "presedintele reales la al 13-lea congres" face ceea ce stie mai bine, adica sa "modernizeze kartingul din Romania", precum stiti voi bine cine si cum! Incet, incet, lucrurile se vor clarifica de la sine! TVR-istii sa se abtina de la comentarii! cu stima!

Am postat eu in topicul dedicat FRK atat prima parte a procesului verbal cat si ceea ce ai postat tu!

Sus

MesajScris: Lun Iun 04, 2012 1:50 pm 
Neconectat

De ce nu sunt etape anul acesta la targu secuiesc?

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2

Acum este Sâm Dec 16, 2017 8:52 pm