Club Karting Romania

Clubul pilotilor si pasionatilor de Karting

Ora este UTC + 2

Acum este Mar Iul 17, 2018 3:32 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sezonul competiţional 2011.
MesajScris: Dum Ian 09, 2011 3:52 pm 
Neconectat

Pentru a deschide discuţia despre sezonul 2011, este necesară o scurtă prezentare a situaţiei la zi!
- În Legea Educaţiei Fizice şi Sportului 69/2000, la Art.21, al. f), pentru sporturile automobilism şi respectiv karting
este definită ca "structură sportivă" - Automobil Clubul Român. :shout
- În lista oficială a ASN-urilor ( Autorităţi Sportive Naţionale) recunoscute de FIA, în dreptul României continuă să
figureze ACR (Automobil Clubul Român).
- Pe site-ul CIK-FIA, în lista puterilor sportive naţionale în domeniul karting-ului, ca urmare a delegării puterii sportive
de către ACR, în dreptul României se află FRK (Federaţia Română de Karting) :appl
- Deşi ASN-ul şi CIK-FIA au aprobat solicitarea fondatorilor FRK, procedura de legalizare a acesteia este blocată juridic,
în cel mai absurd mod, de către FRAS!!! :twisted:
- Ignorând faptul că, aşa cum consfinţeşte şi FIA, karting-ul este o ramură sportivă de sine stătătoare şi
că Legea Educaţiei Fizice şi Sportului 69/2000, Art.36, al.(2) specifică: "Pentru o ramură de sport se poate constitui,
în condiţiile legii, o singură federaţie sportivă naţională.", FRAS continuă demersurile de preluare abuzivă a karting-
ului. :evil:
- ACR-ul, în conformitate cu Statutul FIA şi cu Codul Sportiv Internaţional FIA, a oferit FRAS-ului delegarea puterii
sportive în domeniul automobilismului dar a această ofertă a fost respinsă de FRAS care refuză să recunoască ACR-ul ca
ASN în România! :bang
Victimă a acestui război absurd este, până la urmă karting-ul Românesc căruia nu i se recunoaşte dreptul de a avea o federaţie proprie, chiar de către "confraţii" automobilişti!!! FRAS-ul, prin vocea preşedintelui său dl. Ovidiu Mazilu, jigneşte performerii karting-ului autohton acuzându-i că FRK este doar o "remorcă" a ACR-ului şi ne forţează să devenim o "remorcă" a FRAS-ului, pentru ca acesta să devină ASN! :nonono
În foarte scurt timp FRK va avea site-ul şi forum-ul propriu pe care se vor putea regăsi şi vor putea comunica toţi pasionaţii karting-ului din ţară! Este doar o chestiune de timp, până când FRK va deveni legală şi asta depinde doar de buna credinţă şi de onorabilitatea confraţilor automobilişti care ar trebui să-i ceară d-lui Mazilu să renunţe la pretenţiile absurde de a-şi adjudeca cu forţa karting-ul!
Este de ajuns să se compare componenţa "Comisiei Naţionale de Karting", înfiinţată de FRAS în vara lui 2010, cu lista fondatorilor FRK, pentru a intui perspectivele reale ale karting-ului în cazul în care dl. Mazilu şi staff-ul dumisale vor reuşi să-şi impună voinţa. :twisted:
Nu vă lăsaţi amăgiţi doar de incontestabilul succes al curselor organizate de FRAS anul trecut! FRK-ul va reuşi mult mai bine, cu participarea voastră a tuturor" :appl . Karting-ul Românesc merită să fie reprezentat în Balcani, în Europa şi în lume, de cei aleşi de către voi şi nu de către dl. Mazilu & Co. :nonono
Aştept comentarii şi mai ales reacţii concrete! :dance
Cu prietenie!

Radu Gh. Grozea

Sus

Subiectul mesajului: Re: Sezonul competiţional 2011.
MesajScris: Lun Ian 10, 2011 8:41 am 
Neconectat

Cu tot respectul de cativa ani de zile numai de aceasta lupta aud dintre ACR si FRAS. V-ati gandit poate ca pe noi, oamenii neinteresati de putere sau alte chestii asemanatoare, NU NE INTERESEAZA LUPTELE DVS? Ati plecat alaturi de FRAS si dvs. anul trecut si probabil ca nu v-a iesit asa cum sperati si acum dati cu pietre in ei .... Foarte bine sa fie 3 Federatii dpmdv , care ar fi problema ? Pe mine, daca as fi sportiv, asta m-ar interesa, sa am cat mai multe optiuni din care sa aleg ! Si, tinand cont ca ACR a dat chix cu Karting-ul in ultima perioada de timp de ce as avea incredere ca "noua" FRK va fi altceva ? Doar ca ne spuneti dvs. lucrul asta ?

Va rog sa nu transformati acest forum in campul dvs. de lupta cu FRAS sau altcineva si sa-l lasati sa ramana pur si simplu un loc al pasionatilor de karting, fie ei sportivi FRAS,ACR, FRK etc etc . Nu faceti "politica" veniti la noi ca suntem mai buni ca ceilalti pentru ca veti da gres .

Sus

MesajScris: Lun Ian 10, 2011 1:54 pm 
Neconectat

Dragă Mihay,

Înainte de orice, îţi mulţumesc pentru reacţia promptă! Cu riscul de a te plictisi şi cred că nu numai pe tine, simt nevoia de a lămuri nişte lucruri.
DA am părăsit FRAS-ul pentru că nu mi-au ieşit nişte planuri! Am crezut că există şanse reale pentru a „creşte” karting-ul Românesc nu numai ca număr de pasionaţi activi ci şi calitativ. M-am înşelat amarnic! Am descoperit repede că este vorba de acea „reţetă” tipic autohtonă, definită atât de bine de marele Caragiale: „scopul scuză mijloacele”. Dl. Mazilu şi echipa dumisale aveau nevoie de karting doar pentru a-l arunca pe dl. Niculescu (ACR) în şomaj şi la „groapa istoriei” unde şi eu cred că-i este locul!
Ce m-a întristat cel mai tare, în mesajul tău, nu este atât părerea ta despre mine care, după 40 de ani dedicaţi karting-ului şi ca unul dintre fondatorii lui în România, poate aşi merita mai mult respect. Mă dezamăgeşte indiferenţă pentru calitatea instituţiei care ar trebui să guverneze acest sport. Atitudinea ta seamănă trist cu acea majoritate „mută” a românilor care preferă să nu se implice, ne mergând la vot şi care cred în mod egoist că fiecare trebuie să se descurce aşa cum poate!
Cât despre forumul „vostru”, dacă tu şi alţii credeţi că el trebuie să fie doar un mediu „platonic” pe care să vă postaţi doar pozele cu voi şi karturile voastre şi să vă povestiţi cum „vă daţi cu kart-ul”, eu sunt gata să-l părăsesc pentru a nu otrăvi atmosfera „păşunistă” de care vor profita numai şmecherii care vor să vă folosească.
Un lucru este sigur, oricâtă antipatie şi adversitate voi continua să provoc cu acţiunile şi mai ales cu opiniile mele, voi continua să mă bat pentru propăşirea acestui sport în România şi sunt convins că vei ajunge la concluzia că asta este şi în avantajul tău şi al celorlalţi pasionaţi ai karting-ului!
Să auzim numai de bine!

Sus

MesajScris: Mar Ian 11, 2011 12:54 am 
Neconectat

Pai tinand cont ca nu ma cunoasteti personal, va garantez eu ca nu sunt genul care sa se ascunda dupa perdea ( vizavi de alegeri ) . Ba din contra daca e vreo adunare ma mai si ridic in picioare poate doar de dragul de a enerva sau a pune in dificultate pe cei care o conduc, sau poate doar sa transmit intrebarea vreunui amic mai timid. Din pacate sau din fericire ptr FRAS, ACR, FRK, ETC eu nu am nicio legatura cu aceste organizatatii, sunt doar un simplu fan.

Considerand lamurita "problema" cu mersul meu la vot sau nu, dvs nu faceti nimic altceva cu acest FRK decat sa "copiati" ce a facut dl.Vardie la Asoc Presei Auto din Romania ( APAR) parca acolo e dansul presedinte. Dvs parca tot acolo sunteti membru si nu la UZEAR. Pentru cei care nu stiu povestea, presedintele "pe viata" al APAR a devenit brusc un presedinte de onoare in fata fiind scosi tot felul de nevinovati care n`ar fi ajuns niciodata presedinti in alte circumstante. Pe scurt, presedintele de onoare a ramas la conducere dar sub alt nume, un fel de Putin asa.... Ati realizat ca ACR si CNAK sunt moarte ptr ca si-a dat lumea seama cate mizerii s-au facut, la FRAS nu v-a mers si ati decis sa bulversati lumea cu acest FRAK. O sa va mearga sau nu e fix problema dvs, dar nu incercati sa ne vindeti gogosi pe aici...

Succes in noul proiect, cu siguranta vor fi multi care vor musca momeala, insa FRAS a ridicat stacheta destul de sus si probabil nu veti reusi sa va ridicati la nivelul ei, urmand sa va lasati pagubasi.

Sus

MesajScris: Mar Ian 11, 2011 10:46 pm 
Neconectat

După tonul insolent al mesajului şi după conţinutul acestuia, m-am cam prins cu cine am de a face! Am recunoscut „specia”, pentru că personajul se ascunde curajos în spatele numelui de scenă „Mihay”! :oops:
Nu domnule Mihay, nu te ridici la rangul de „simplu fan”, aparţii speciei, mult mai puţin onorabile, de „ţuţăr”! Dacă nu ştii ce înseamnă, uita-te în DEX şi vei descoperi ce înseamnă un ţuţăr al domnilor Mazilu şi respectiv Heimann. :tong
Atenţia pe care ne-o acorzi, mie şi lui Dan Vardie, defineşte chiar diferenţa incontestabilă de valoare şi de legitimitate între FRAS şi FRK (apropos FRAK nu mai există de peste 20 de ani!) şi respectiv între APAR şi UZEAR. Apropos, poate nu ştiai, UZEAR a propus fuziunarea prin absorbţie cu APAR!!! :please
Cât despre FRK, îţi recomand să vizitezi site-ul www.cik-fia.com şi să descoperi cine reprezintă karting-ul Romînesc la FIA!
Dacă vrei să mai dialogăm, îţi recomand să te semnezi cu numele din buletin, aşa cum o fac eu, care mă respect prea mult pentru a conversa cu „ţuţerii” anonimi! :nonono

Sus

MesajScris: Mie Ian 12, 2011 9:00 am 
Neconectat

Devine distractiv :Angel Am ras cu lacrimi cand am vazut ca v-ati agitat un pic asa crezand ca aveti de a face cu vreun adversar. In lumea in care traiti chiar nu mai puteti concepe faptul ca exista pur si simplu pasionati fara niciun interes ascuns, nu ?

Nu o sa-mi scriu numele din buletin, astea sunt reminescente ale dvs. dinainte de 1989. Atata timp cat regulamentul unui forum nu impune acest lucru si eu nu v-am adus injurii nu vad un motiv serios pentru a-mi scrie numele din buletin. Pot doar sa va zic un singur lucru, pe romaneste : nu am nici cea mai mica legatura cu vreun oficial al vreunei federatii. Puteti sa credeti ce vreti, chiar nu ma intereseaza.

Din pacate la categoria ţuţeri dvs va incadrati cu brio ! Schimbati toate organismele in care activati ca pe niste sosete, poate poate ajungeti vreodata la un ciolan, mai mare sau mai mic.

Radu Grozea Sen. scrie:
Cât despre FRK, îţi recomand să vizitezi site-ul http://www.cik-fia.com şi să descoperi cine reprezintă karting-ul Romînesc la FIA!
D

Asta e noua dvs firma sau magazin ? sau e vreun circuit de carting in parcarea vreunui mall? :dint Vedeti ca de ceva vreme, probabil dintotdeauna , adresa corecta este www.cikfia.com :shtts

Pentru ca nu mi-am scanat buletinul sa-l pun aici sper ca nu-mi veti raspunde in continuare si va veti face dvs un forum sau un blog unde sa scrieti despre toate lucrurile bune si frumoase pe care le faceti ptr kartingul romanesc.

Succes !

Sus

MesajScris: Vin Ian 28, 2011 9:21 pm 
Neconectat
Site Admin

Domnilor haideti va rog sa ramanem in zona discutiilor civilizate, pentru ca altfel nu facem nimic constructiv, si este pacat mai ales cand vorbim despre karting!
Multumesc de intelegere

Sus

MesajScris: Mar Sep 13, 2011 8:02 pm 
Neconectat

Dragi prieteni,

Campionatul Naţional de Karting, ediţia 2011 s-a încheiat!
Clasamentul final a fost publicat pe site-ul FRK www.frk.com.ro
Aştept comentariile voastre şi ideile pentru sezonul 2012!

Sus

MesajScris: Mar Sep 13, 2011 8:31 pm 
Neconectat

Avand in vedere nr. foarte "mare" de participanti la frk din acest an, sper ca in 2012 sa se desfiinteze aceasta federatie si d/l Stefan Lucian sa se apuce de motocross! este doar o opinie pur personala!

Sus

MesajScris: Mar Sep 13, 2011 11:02 pm 
Neconectat

Domnule Florentin,

Poţi să aştepţi mult şi bine! Sunt aproape convins că doar la asta te pricepi,
la karting în nici un caz!
Numărul mic de participanţi demonstrează clar nivelul de cultură civică al acestui
popor, pe care îl reprezinţi cu brio. Este drept că încă sunt puţini românii dispuşi
să respecte legalitatea şi competenţa.
Până una alta, nişte "neica nimeni" ca dumneata şi alţi fani FRAS trebuie să aştepte
cu multă răbdare ca CIK-FIA să-şi schimbe opţiunile şi să observe că există şi "academia
de înalte zgomote şi trepidaţii" FRAS & Co.
Aşteptare plăcută!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2

Acum este Mar Iul 17, 2018 3:32 pm