Club Karting Romania

Clubul pilotilor si pasionatilor de Karting

Ora este UTC + 2

Acum este Lun Dec 11, 2017 11:40 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: SEEK 2011
MesajScris: Dum Oct 02, 2011 2:46 pm 
Neconectat

Rezulktate finale Campionatul zonal SEEK - 2011;
- p[iloti participanti = 19 din care Bulgaria = 13, Romania=5, Grecia=1.
- primele 10 locuri in clasamentul final = 9 Bulgaria si 1 Romania (locul6).
Cam asta e! :appl
Evident se mai adauga si cei cativa piloti care participa cu eforturi proprii (ei, familiile, sponsorii) la alte etape sau campionate, inclusiv mondiale dar la SEEK 2011 Romania a avut 5 piloti si unul singur in primii 10 !!
No comment !
Urmeaza justificarile :cry , acuzele :smch , promisiunile :shout etc!!

Sus

Subiectul mesajului: Re: SEEK 2011
MesajScris: Dum Oct 02, 2011 7:23 pm 
Neconectat

Justificări, acuze, promisiuni ?!?! De ce şi pentru cine?
SEEKZ este o competiţie cu clasament individual şi privat. Nici unul dintre ASN-urile ţărilor participante nu se implică în finanţarea participanţilor. Asta nu înseamnă că bilanţul acestui an nu este trist! ASN-ul din România (ACR-CNAK), poate fi acuzat doar de lipsă de „agresivitate” în tratativele cu celelalte ASN-uri implicate. Forţa kartingului românesc, aşa divizat cum este, nu reprezintă o „voce” autoritară în Balcani.
Personal, am convingerea că nou înfiinţata FRK va repune în discuţie această competiţie care nu ar trebui să piardă statutul de apartenenţă la calendarul oficial CIK-FIA. O posibilă soluţie, adecvată pentru situaţia kartingului din mai toate ţările balcanice, ar fi transformarea SEEKZ într-un Campionat Balcanic pe echipe. Ar putea fi folosit modelul fostei competiţii de real succes, care a fost „Cupa păcii şi Prieteniei”! Doar o astfel de formă de organizare ar obliga ASN-urile sau federaţiile de specialitate, să susţină participarea la nivel de echipe reprezentative.
Până una alta, avem de rezolvat probleme interne ale kartingului, mult mai serioase şi care ţin de legalitate şi de calitatea umană a celor care se implică!

Sus

MesajScris: Lun Oct 03, 2011 1:38 pm 
Neconectat

"Forţa kartingului românesc, aşa divizat cum este, nu reprezintă o „voce” autoritară în Balcani. "
N-as - zice pentru ca in alta aparitie pe internet avem:
"Kartingul romanesc sta foarte bine in 2011:
Noutati
Recoltă bogată în 2011, pentru kartingul românesc. Duminică s-a încheiat ediţia 2011 a celei mai prestigioase competiţii europene, WSK Master Series! "
Una din concluzii : kartingul romanesc sta bine in Romania, cei cu putin peste 100 de kartisti fac tot posibilul sa nu piarda legatura cu acest sport. Noi, cei care privim, ne intrebam cand oare vom avea competitii cu cel putin 15 piloti la o clasa? Ceea ce este scris aici ar fi trebuit sa se regaseasca pe siteul federatiei nu in cel al unor pasionati de karting !

Sus

MesajScris: Lun Oct 03, 2011 2:19 pm 
Neconectat

Am precizat cât se poate de clar "în Balcani"!
Rezultatele extraordinare din Italia, confirmă paradoxul românesc, suntem tari
în "lumea bună" şi "subţiri" în Balcani, pentru aceleaşi motive pentru care ne
cumpărăm Bentley ca să rupem gura târgului.
Site-ul este "oficiosul" FRK, acest forum este locul ideal pentru schimbul de idei
între pasionaţii kartingului din România.
Repet ideea, care văd că nu este comentată: "Cei puţin peste 100 de sportivi", sunt
divizaţi şi derutaţi de situaţia pe care o ştim dar faţă de care nu vrem să acţionăm ferm.
Dacă ar fi toţi împreună, în Campionatul Naţional organizat de către federaţia de
specialitate - FRK, ar fi chiar mai mulţi decât 15 la o clasă. Cele 5-6 "vedete" şi-ar
putea continua cariera de succes în marile competiţii internaţionale şi din restul
participanţilor la CNK, s-ar găsi valori care să ne reprezinte cu succes în Balcani!
Totul depinde de noi toţi şi nu doar de orgoliile stupide ale câtorva!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2

Acum este Lun Dec 11, 2017 11:40 am