Club Karting Romania

Clubul pilotilor si pasionatilor de Karting

Ora este UTC + 2

Acum este Dum Iul 15, 2018 8:54 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Regulament karting
MesajScris: Lun Oct 10, 2011 6:03 pm 
Neconectat

Buna seara,

Am si eu o intrebare...Unde pot gasi regulamentul sportiv pentru CNK?

Am intrat pe site FRK si sectiunea respectiva este in constructie.

Multumesc.

O seara faina!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Regulament karting
MesajScris: Mar Oct 11, 2011 9:36 am 
Neconectat
Site Admin

Domnul Radu Grozea ne va putea lamuri in acest sens!

Sus

MesajScris: Mar Oct 11, 2011 10:56 am 
Neconectat

Dragi prieteni,

Întrebarea voastră, despre regulamentul CNK este cât se poate de firească.
Presupun că v-aţi referit la CNK-2012. O federaţie serioasă, cum doreşte să
fie FRK, şi-a pus deja comisiile de specialitate la lucru dar, din câte ştiu nu s-a
încheiat încă sondajul lansat către cluburile afiliate şi care solicită acestora opinii
despre organizarea sezonului viitor. Am convingerea fermă că respectivul regulament,
după ce va fi avizat de către Biroul Federal, va deveni public şi va putea fi găsit pe
site-ul FRK. O altă posibilă explicaţie este şi întârzierea clarificării situaţiei cu FRAS
care ţine "captivi" un număr important de cluburi şi sportivi, ale căror opinii şi doleanţe
ar trebui ştiute.
Oricum, puteţi fi siguri că CNK nu se va întrerupe în cel de al 38-lea său an de existenţă!

Sus

MesajScris: Mie Oct 12, 2011 8:44 am 
Neconectat

Iar cel de anul acesta?voiam sa vad ce inseamna din punct de vedere al regulamentului CNK'ul si ce presupune participarea unui pilot

Sus

MesajScris: Mie Oct 12, 2011 1:53 pm 
Neconectat

Buna ziua! Din cite cunosc eu FRAS nu tine pe nimeni captiv si nu am auzit pe nimeni sa se plinga de acest fapt! As vrea sa stiu si eu, d-l Radu Grozea ce calitate are d-l Calin Herascu in cadrul FRK? Multumesc anticipat!

Sus

MesajScris: Joi Oct 13, 2011 8:39 pm 
Neconectat

Nu-mi aduc aminte să fi afirmat vre-o dată că FRAS ţine vre-un kartist "captiv"!
Simplul fapt că neagă, pe toate căile, legalitatea FRK şi chiar dreptul practicanţilor
kartingului din România de a avea o federaţie proprie, este mult mai grav.
Călin Herăscu, care nici mie nu-mi este deosebit de simpatic, are totuşi o serioasă
vechime şi experienţă în karting şi mai este şi reprezentantul oficial al României în CIK.
Acest lucru, care poate fi uşor verificat pe site-ul CIK, înseamnă foarte mult pentru
kartingul nostru. Orice şi-ar imagina o minte obişnuită cu sistemele de promovare din
România, este absurd să credem că FIA a fost "sensibilă" la vre-o pilă, când l-a nominalizat
pe Herăscu la CIK. Ca să ne mai şi amuzăm, FRAS-ul l-ar putea înlocui la CIK pe Herăscu,
doar cu Vlad Biji care este singurul personaj de acolo care are vechime mai mare în karting!!!
Ca să şi răspund la întrebare, Călin Herăscu este, până la alegerile care se pare că vor avea
loc în această iarnă, secretar general al FRK. Ca un detaliu, important numai prntru mine, eu
nu am participat la alegerile iniţiale dar sigur voi participa la cele următoare!
Să auzim de bine!

Sus

MesajScris: Joi Oct 13, 2011 9:23 pm 
Neconectat

Dragă Remus,

Răspunsurile la întrebările care te preocupă nu ţin de vre-un "regulament" ci chiar
de statutul FRK! Definiţia CNK, este aceeaşi din 1974 de când s-a înfiinţat
Federaţia Română de Automobilism şi Karting, care a funcţionat până la sfârşitul
anilor '80 şi unde au debutat şi au făcut carieră sportivă şi domnii Ovidiu Mazilu,
Ştefan Vasile şi alţi membrii de vază din FRAS. CNK - Campionatul Naţional de Karting
este, încă de la prima sa ediţie din noiembrie 1974, cea mai importantă competiţie naţională
a sportului numit "karting" şi s-a disputat şi continuă să se dispute sub egida Autorităţii Sportive
Naţionale, recunoscută de FIA, care a fost ACR şi care de la 1 iunie a.c. este FRK.
Statutul de "pilot" în CNK este acelaşi ca în toate ţările afiliate la CIK-FIA şi anume cel
de deţinător de "Licenţă Naţională". Trebuie să precizez că acest tip de licenţă are valabilitate
doar dacă este emisă de autoritatea sportivă de specialitate, recunoscută de către ASN şi deci
de către CIK-FIA şi care, în România este FRK. Licenţele emise de către FRAS, ca şi competiţia pe
care au intitulat-o "Campionatul Naţional de Karting Dunlop" nu au nici un fel de valabilitate, tocmai
datorită faptului că FRAS nu are nici o atribuţie în domeniul kartingului sportiv, recunoscută de către
ASN sau CIK-FIA! Faptul că respectiva competiţie apare într-un calendar sportiv al ANST a avut o
valabilitate, oricum discutabilă, până la 1 iunie a.c. cînd acelaşi ANST a recunoscut şi a înscris
în Registrul Sportiv Naţional, eliberând şi certificatul corespunzător (CIS), Federaţia Română de Karting.
Deci răspunsurile sunt: CNK este Campionatul Naţional de Karting, organizat de către FRK şi pentru
a fi "pilot" în CNK trebuie să fii într-un club afiliat la FRAK şi să ceri o licenţă tot la FRK!
Dacă mai ai nevoie de alte detalii, îţi stau la dispoziţie!

Sus

MesajScris: Vin Oct 14, 2011 9:32 am 
Neconectat

Stimate Domn Grozea,

Eram doar curios de regulamentul CNK.Regulament Sportiv, Regulament Tehnic si Taxe.Simplu ca "Buna ziua".
E o simpla curiozitate ca a oricarui kartist amator ca mine care vrea sa aleaga in ce competitie va alerga sezonul ce urmeaza.
Sincer ceea ce am cerut eu nu tine de istoria si statutul FRK sau FRAK sau CNK sau FRAS...Oricum va multumesc pentu lectia de istorie.
Desi de cateva zile caut un regulament .. sa ma mint ca imi fac o idee despre ce inseamna participarea in CNK si sincer tot nelamurit sunt...
Imi cer scuze ca v-am deranjat cu subiectul meu si renunt la idee pana cand voi avea documentatia necesara.

O zi buna sa aveti cu totii!

Sus

MesajScris: Vin Oct 14, 2011 11:09 am 
Neconectat

Dragă Remus,

Îmi pare rău dacă te-am plictisit cu răspunsurile mele dar,
aşa am crezut eu că trebuie informat un tânăr care vrea să
practice serios kartingul sportiv în România!
Adresa mea de mail este radu.grozea@tvr.ro Te rog să-mi
transmiţi pe această adresă, adresa ta de mail unde îţi voi
transmite regulamentele cerute.
Cu prietenie,

Sus

MesajScris: Vin Oct 14, 2011 1:27 pm 
Neconectat

Imi cer scuze daca am fost rautacios, dar spre deosebire de multi alti participanti ai acestui sport, chiar am studiat istoria kartingului in Romania(din curiozitate).

Va multumesc pentru timpul acordat

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2

Acum este Dum Iul 15, 2018 8:54 pm