Club Karting Romania

Clubul pilotilor si pasionatilor de Karting

Ora este UTC + 2

Acum este Vin Apr 20, 2018 10:48 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: redefinirea clasei kz 2 ?
MesajScris: Lun Dec 10, 2012 10:01 pm 
Neconectat

a mai vazut cineva asa ceva ???
Imagine

Sus

Subiectul mesajului: Re: redefinirea clasei kz 2 ?
MesajScris: Dum Dec 16, 2012 8:21 pm 
Neconectat

După cum lesne se poate observa, nu avem de a face cu un kart KZ ci cu unul "2 X ICC" !
Cu mulţi ani în urmă, astfel de "fantezii" tehnice erau destul de frecvente, mai ales în America.
Clasele de 250 cmc, "Superkart" şi "E" acoperă din plin "foamea" de putere şi de viteză, având
un regulament tehnic propriu cât se poate de clar!
Deci a discuta despre o "redefinire" a clasei KZ, cu asemenea ciudăţenii, este o absurditate!

Sus

MesajScris: Mie Dec 19, 2012 12:09 am 
Neconectat

absurditati sunt multe ele pe lumea asta...critici se gasesc mai de fiecare data...totusi subiectul mesajului era ,,ati mai vazut asa ceva,,...
eu admir timpul si banii pe care ia investit in constructia acestui kart...

Sus

MesajScris: Joi Dec 20, 2012 2:16 pm 
Neconectat

Dragă SUPERMAXXX,

Te rog să nu mă înţelegi greşit! Evident că orice "trăznaie", la care s-a muncit, merită
apreciată ca atare. Mie personal, enunţul "reevaluarea clasei KZ" mi s-a părut hazardat.
Pur şi simplu nu este nevoie să pui la treabă două motoare KZ ( cu toate problemele de timonerie
ale cutiilor de viteze şi cu dificultăţile inerente de sincronizare), doar pentru a obţine o putere mai mare!
Există de foarte mulţi ani clasa 250cc, cu nu singur motor. Eu însumi am alergat în anii '80 la această clasă
care reunea la startul Campionatului Naţional, mai mult de 20 de piloţi!
În opinia mea, kartingul nu are nevoie de "reevaluări" ci de o cât mai abundentă participare, în condiţiile
regulamentelor tehnice şi sportive în vigoare!
Un an nou fericit!

Sus

MesajScris: Mie Dec 26, 2012 7:09 pm 
Neconectat

da stiu ... anii 80...sasiuri facute artizanal ,, fiecare era unicat ,, si probabil motoare de MZ 250...21 cai...
departe de superkartul din zilele noastre...in jurul a 90 - 100 cai...

sarbatori fericite...

Sus

MesajScris: Sâm Dec 29, 2012 12:42 am 
Neconectat

Nu ştii foarte exact! În acele vremuri, toate şasiele erau făcute de către noi, pentru simplul motiv
că importurile erau imposibile. Termenul "artizanal", cel puţin aşa cum vrei tu să insinuezi, nu se potriveşte deloc!
Mulţi dintre cei care le proiectau şi le construiau erau ingineri şi tehnicieni de valoare. Cei câţiva privilegiaţi care, ajutaţi
de rudele din vest, au reuşit să-şi procure şasie germane sau italieneşti, nu au reuşit să "ia faţa" şasielor produse "artizanal"!
În CN era un singur motor MZ 250, care se descurca foarte greu în compania motoarelor CZ de motocros pe care le foloseam toţi ceilalţi. De dispreţul cu care mulţi "gigei", intraţi alaltăieri în karting, judecă sutele de participanţi în CNK din anii '70-'80, se vor "bucura" şi ei din parte altor "gigei" care îi vor evalua peste 20 de ani.
Cine a intrat în karting, numai ca "să se dea cu kartul", nu ştie ce însemnă să respecţi sportivii care au performat de-a lungul anilor!

Sus

MesajScris: Sâm Dec 29, 2012 11:40 am 
Neconectat

iti trebuie ceva cunostinte sa tunezi un motor de mz cu biaxul.....trebuie sa fii un adevarat ,,gica mesterica,,
banui ca ar trebui sa te cheme si gheorghe...ca sa poti purta acest pseudonim...
pai acum ce sa zic de sasie decat ca as prefera unul facut de o firma specializata decat unul artizanal...
ca atat timp cat nu se produce in serie tot artizanal ramane...
de dispret nici nu poate fi vorba aici...

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2

Acum este Vin Apr 20, 2018 10:48 pm