Club Karting Romania

Clubul pilotilor si pasionatilor de Karting

Ora este UTC + 2

Acum este Vin Aug 17, 2018 5:35 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: MEMORIU ADRESAT AUTORITĂŢII NAŢIONALE PENTRU SPORT
MesajScris: Vin Oct 07, 2011 11:09 pm 
Neconectat

Este a nu ştiu câta oară, când mă văd nevoit să răspund aroganţei domnului Eugen!
Nu o fac pentru a mă justifica sau pentru a-l „culturaliza” pe acest domn, în istoria kartingului românesc, pentru simplul motiv că nu mă cobor atât de jos pentru a satisface frustrările unui om care nu ştie ce înseamnă libertatea de exprimare (decentă) şi care chiar crede că a-l contrazice, înseamnă a-l ofensa.
Poate că dacă ar apela la propria putere de înţelegere şi de interpretare a reglementărilor FIA şi nu s-ar limita la repetarea fidelă a elucubraţiilor „gînditorilor” FRAS, domnul Eugen ar putea fi chiar luat în seamă.
Ideea cu „unificarea” nu ar fi rea, dacă ar fi enunţată corect. Istoria a mai avut cazuri de „tupeişti” care s-au auto-declarat papi, care aveau pretenţia ca cel de la Roma să vină să le „pupe inelul” şi care au rămas în istorie doar ca simple accidente ridicole.
Cam cum ar arăta actualul preşedinte FRK, ales numai de kartişti, care tocmai ce a investit din buzunarul propriu aproape 2 milioane de Euro pentru dezvoltarea pistei din Tg. Secuiesc şi care a mai adus, tot cu banii proprii, 100 de karturi nou nouţe, să vină şi să-i „ceară smerit” unificarea kartingului, unui personaj care de ani buni se ocupă de karting, mai mult prin tribunale.
Cît despre „frustrările politice” de care mă acuzaţi domnule Eugen, vă reamintesc că trăim într-o ţară democratică în care am tot dreptul la opţiune politică şi la exprimarea liberă a ei, fie chiar şi pe forumul pe care coabitaţi şi dumneavoastră care sunteţi la fel de liber să aveţi altă opţiune.
În final, vă sfătuiesc să mai puneţi mîna pe carte şi să aflaţi că eu, dacă ştiu aproape totul despre karting, nu pot fi numit „factotum” ci poate „atoateştiutor” ceeace este cu totul altceva, ca să nu mai vorbim de proba de cultură de care daţi dovadă cu „patriarhatul”!!!
Îmi pare sincer rău că vă provoc arsuri stomacale cu „corecţiile” pe care mă provocaţi să vi le aplic şi pe care le apreciaţi ca „termeni necivilizaţi”.
Deh! De unde nu este nici Dumnezeu nu cere!

Sus

MesajScris: Sâm Oct 08, 2011 8:48 am 
Neconectat

Factotul inseamna o persoană care hotărăşte şi rezolvă aproape toate problemele care se ivesc într-o organizaţie, cel putin asa imi aduc aminte. S-ar putea sa gresesc! Atoatestiutor e mai grav, sper ca nu va considerati asa !!
Dvs. dle. Grozea, veniti pe acest forum si il transformati intr-o "tribuna" de la care hotarati ca toti "ailalti" sunt rai iar "ceilalti" sunt buni dar uitati, tot dvs.( "tata karting") , ca baza este jos, cei care alearga si care sustin sincer acest sport. Daca tot mentionati ceea ce a facut dl. Stefan Lucian eu va spun ca eforturile finaciare si materiale ale d-sale sunt cunoscute si apreciate si nu mai trebuiesc mentionate de press-officerul FRK . Ceea ce spuneam nu era ideea de "unificare" ci doar de "intalnire" intre cele doua federatii dar ca de obicei (prost) ati interpretat aceasta idee (sustinuta nu numai de mine) intr-o maniera "patriarhala". Credeti ca va creste cota de "popularitate" in comunitatea kartistilor romani??
Patriarhat inseamna si o conducere de catre bărbați si o poziție dominantă a bărbaților în sistemele sociale sau culturale (si sportive, adaug eu). Pai, daca aici este "tata karting" nu este un(fel) de patriarhat? Ati considerat un simplu cuvant ca o ofensa la adresa dvs??!
Vi s-a mai transmis pe un ton civilizat ca acest forum este al pasionatilor de karting si, ca orice forum sportiv, nu are nimic de-a face cu simpatiile sau antipatiile unuia sau altuia indiferent de pe ce pozitie scrie (tata karting, copil, etc). De altfel cele mai multe postari in majoritatea topicurilor sunt ale dvs. in loc sa va pastrati ideile, propunerile si sugestiile (observatiile) pentru forumul FRK unde suntem siguri ca vor fi multe dezbateri interesante.
Inchei zicand: lasati, dle. Grozea, kartingul sa vina la copii ! (parafrazare a unui indemn din alte sfere), ramaneti press-officer la FRK si ocupati-va de tot ceea ce inseamna aceasta functie si multe altele care justifica o astfel de pozitie intr-o federatie nationala. Daca nu puteti, lasati pe altcineva, probabil ca sunt si alti colegi de-ai dvs. cu potential bun ptr. "press-officer".
. http://www.clubkarting.ro asteapta de la noi toti discutii despre karting, piloti,materiale de concurs,piste,competitii si nu interventii "superioare" si/sau "patriarhale". Eu unul as fi bucuros sa asist la o discutie despre modul de abordare a unor trasee de pista comentate de cei care alearga acum, despre performantele unor karturi in competiile internationale de la cei care alearga acum cu ele si multe altele.

Sus

MesajScris: Sâm Oct 08, 2011 11:47 am 
Neconectat

Dată fiind schimbarea de "tonalitate", vă propun domnule Eugen să uităm toate
schimburile anterioare de opinii care nu au fost întotdeauna prietenoase.
Ideile pe care le expuneţi în ultima postare sunt corecte şi dovedesc că sunt
speranţe de cooperare pentru care, eu unul, sunt 100% disponibil.
Aşi începe prin a vă cere permisiunea de a reveni la apelativele "Eugen" şi "Radu"
şi a propune discuţii concrete cu propuneri şi idei. Poziţia mea de "Comunicator" al FRK
este asumată benevol şi chiar vreau să fac tot posibilul ca informaţia să circule "de la "
şi "spre" FRK.
Aştept comentariu

Sus

MesajScris: Sâm Oct 08, 2011 3:24 pm 
Neconectat

OK - cu "domnule Radu " si "domnule Eugen". :appl

Sus

MesajScris: Sâm Oct 08, 2011 6:18 pm 
Neconectat

Să fie într-un ceas bun! :appl

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2

Acum este Vin Aug 17, 2018 5:35 am