Club Karting Romania

Clubul pilotilor si pasionatilor de Karting

Ora este UTC + 2

Acum este Dum Iul 15, 2018 8:54 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: INTERESE
MesajScris: Mie Oct 12, 2011 5:21 pm 
Neconectat

Buna tuturor iubitorilor de "masinute",

Anul acesta am participat impreuna cu fiul meu ( el pilotul, eu pseudo mecanicul ) la campionatul organizat de FRAS, insa dupa de am vazut cum se aplica regulamentele preferential in functie de pilot sau de echipa, mi-au lasat atat mie cat mai ales copilului care a participat la cea mai mica clasa KIDKART un gust amar si un sentiment de neputinta in a-i explica copilului de ce el a fost descalificat atunci cand a gresit si de ce altul nu desi acela gresise mai grav.

Asta insemna FRAS = INTERESE .

Nu imi fac iluzii ca noua federatie se va comporta altfel, asa ca cea mai buna decizie este de a participa in campionatul Ungarie.

Stima tuturor

Sus

Subiectul mesajului: Re: INTERESE
MesajScris: Mie Oct 12, 2011 8:02 pm 
Neconectat

Domnule Nickthony,

Regret experienţa nefericită pe care aţi avut-o, dar şi mai mult regret concluzia la care aţi ajuns şi mai
ales decizia de a practic kartingul, împreună cu fiul dumneavoastră, în altă ţară!
Dacă simţiţi nevoia unor sfaturi, din partea unui om care a dedicat aproape 40 de ani, acestui minunat sport ,
vă rog să-mi răspundeţi sincer la următoarele întrebări:
- cum aţi ajuns să participaţi, cu fiul dumneavoastră, la competiţia FRAS şi la clasa "Kid Kart"?
- aţi mai avut vre-o experienţă anterioară în karting sau aţi auzit de vre-o şcoală pentru debutanţi?
- pentru ce greşală a fost penalizat fiul dumneavoastră?
- ce vă face să credeţi sau cine v-a "ajutat" să o faceţi, că la competiţiile Federaţiei Române de Karting,
situaţia nu ar fi diferită?
- credeţi că în Ungaria, fiul dumneavoastră va avea mai multe şanse de a nu fi penalizat când greşeşte, sau că
acolo va beneficia de un statut superior celui de deţinător de licenţă naţională FRK?
Chiar dacă nu sunt deloc "prieten" cu implicarea FRAS-ului în karting, îmi este greu să cred că nu au avut nici un motiv
pentru a sancţiona greşala fiului dumneavoastră. Dacă vreţi ca fiul dumneavoastră să practice acest sport, la nivel de
performanţă, trebuie să începeţi prin a vă integra împreună cu el, în programele federaţiei de specialitate şi nu într-o
"improvizaţie conjuncturală" cum este kartingul practicat la FRAS. Dacă nu vă doriţi performanţă, rămâneţi la kartingul de agrement, unde regulile sunt mult mai simple şi nu există riscuri de penalizare.
Vă stau la dispoziţie cu orice consiliere, evident dacă simţiţi nevoia!
Cu respect.

Sus

Subiectul mesajului: Re: INTERESE
MesajScris: Joi Oct 13, 2011 10:37 am 
Neconectat
Site Admin

nickthony scrie:
Buna tuturor iubitorilor de "masinute",

Anul acesta am participat impreuna cu fiul meu ( el pilotul, eu pseudo mecanicul ) la campionatul organizat de FRAS, insa dupa de am vazut cum se aplica regulamentele preferential in functie de pilot sau de echipa, mi-au lasat atat mie cat mai ales copilului care a participat la cea mai mica clasa KIDKART un gust amar si un sentiment de neputinta in a-i explica copilului de ce el a fost descalificat atunci cand a gresit si de ce altul nu desi acela gresise mai grav.

Asta insemna FRAS = INTERESE .

Nu imi fac iluzii ca noua federatie se va comporta altfel, asa ca cea mai buna decizie este de a participa in campionatul Ungarie.

Stima tuturor

Domnule Nickthony, bine ati venit pe clubkarting! V-as ruga daca se poate, sa detaliati mai mult acest incident, ca sa nu ramanem doar la stadiul de vorbe!
Multumesc anticipat!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2

Acum este Dum Iul 15, 2018 8:54 pm