Club Karting Romania

Clubul pilotilor si pasionatilor de Karting

Ora este UTC + 2

Acum este Lun Dec 11, 2017 11:31 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Despre Prejmer Circuit
MesajScris: Dum Dec 23, 2012 3:19 pm 
Neconectat

Dragi prieteni,

Nu pot decât să mă bucur câand văd interesul crescând pentru clasa ROTAX, în favoarea căreia
pledez de mai mulţi ani! În opinia mea, pentru România, ROTAX Challange ar fi competiţia ideală!
Mai toate "casele mari" produc şasie pentru această clasă iar conceptul de "monomarcă" la motor este
un avantaj substanţial pentru cei interesaţi, tocmai pentru egalitatea de şanse şi viaţa mai lungă a motorului,
ca să nu mai vorbim de implicarea serioasă a producătorului.
Nu trebuie uitat însă, regulamentul tehnic foarte restrictiv al acestei clase care contribuie tocmai la egalizarea
şanselor şi la reducerea costurilor, limitând la minimum "accesul" la motor.
Îmi pare rău că-i dezamăgesc pe cei din neamul lui "Gică meşterică", care cred că se pot aventura cu biax-ul şi
cu diverse "grefe" de piese provenind de la alte motoare, dar reglementările internaţionale ale clasei ROTAX interzic
cu desăvârşire astfel de "preparări" şi federaţia naţională de specialitate nu va face rabat la aceste reglementări!
La mulţi ani şi să auzim numai de bine despre ROTAX Challange - România!

Sus

MesajScris: Dum Dec 23, 2012 5:08 pm 
Neconectat

eu cred ca stiu si cei din neamul lui ,,gica mesterica,, foarte bine regulamentul RMC...
daca tot e acest kit pe piata eu am intrebat daca a incercat cineva...???

Sus

MesajScris: Dum Dec 23, 2012 10:06 pm 
Neconectat

supermaxxx scrie:
a incercat cineva rotax supermax...motorul fr 125 cu cilindru dd2...32,5 cai...

My bad! Am citit-o ca pe o intrebare despre dd2. Nu stiam ca exista asa ceva pentru ca, din ce informatii am (si se pare ca nu am inca destule :) ) dd2-ul era cel mai sus, urmat fiind de max... De asta si confuzia.
Oricum, bine de stiut despre acest kit. Dupa cum ti-ai dat seama, supermax, eu unul nu stiam. Daca tu ai mai multe informatii, poate ne spui si noua.
Una peste alta, interesanta varianta pentru detinatorii de max - din ce am citit, in competitiile max nu este admis acest kit, acum nu stiu daca si la noi... Altfel, pentru aproximativ 500 euro (din cate am gasit pe net) pare a fi o afacere. Insa revine problema/nevoia de frane si pe fata, care daca le mai pui si pe alea deja mai bine iei direct dd2 (doar parerea mea)

Are cineva idee despre fiabilitatea cutiei de pe dd2? Si despre mentenanta pistonului/motorului la max/dd2?

dd2-ul este mai sharp - cel putin asa l-am resimtit eu (poate si pentru ca, la momentul la care m-am dat avea softuri, comparativ cu max-ul, care avea hard-uri). Plus marea diferenta la franare, care e... MARE! Din punct de vedere incredere, incadrare in viraj... Altfel, e o senzatie foarte tare momentul cand schimbi (fara lift-off, ca la kz).

Sus

MesajScris: Lun Dec 24, 2012 10:58 am 
Neconectat

ce sa zic ...despre mentananta motoare rotax se gasesc manuale format pdf. pe siteul www.kart-rotax.com
de kitul supermax nu stiu ce sa mai adaug decat ca as vrea sa il cumpar...

Sus

MesajScris: Dum Dec 30, 2012 1:40 pm 
Neconectat

Pai, supermaxxx, deci sa intelegem ca ai un max si vrei sa il faci supermax? Bun! Foarte bun as zice! Te intreb din curiozitate: ai frane pe fata? Sau ai mers cu ceva care sa aiba si frane pe fata?

Si, legat de mentenanta, ce ai ajuns sa faci pana acum la kart? Am citit ca la 5 ore trebuie schimbat uleiul din cutie, la 25 bujia, si la 10 acea tija care tine pe interior totul. Nu sunt costuri mari astea, dar cum e cu pistonul? Ai ajuns pana acolo? Cat e si ce mai necesita? Asta in caz ca stii.

La cat timp se duce ambreiajul?

Mersi anticipat in caz ca ai timp si chef sa imi raspunzi.

Sus

MesajScris: Dum Dec 30, 2012 6:08 pm 
Neconectat

... nu am mers cu karturi care sa aiba frane pe fata...
nu am facut nimik la motor absolut nimic..decat ca i am schimbat bujia DENSO IW 27...

daca vrei intervale de intretinere exacte cel mai bine ar fi sa vizitezi site ul pe care l am scris mai sus in unul din mesajele anterioare...

nu stiu de ce tija vorbesti dar daca te referi la ambielaj...50 ore...
de piston...referitor la pret cel mai bine ar fi sa intrebi la prejmer..ca ei au preturi exacte....oricum 90-100..euro..

Sus

MesajScris: Dum Dec 30, 2012 6:35 pm 
Neconectat

M-am uitat acolo, am vazut intervale, tocmai de asta te intrebam si pe tine, posesor de rotax - esti primul pe care il intalnesc. Sa stiu la ce nivel/in ce stadiu ai ajuns cu mentenanta. Acolo sunt scrise mai multe, printre care si tot felul de verificari, care mai tin si de tine si de cat tii la lucrul tau...

Cu tija, am uitat sa spun ca e pe evacuare - cea pe care vine acea vata speciala ce ia din zgomot...

Sus

MesajScris: Dum Dec 30, 2012 7:27 pm 
Neconectat

nu stiu banui cand ..sau daca se rupe..
vata aia undeva la 10 ore...

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2

Acum este Lun Dec 11, 2017 11:31 am