Club Karting Romania

Clubul pilotilor si pasionatilor de Karting

Ora este UTC + 2

Acum este Lun Dec 11, 2017 11:39 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Clasa ROTAX
MesajScris: Mar Iun 21, 2011 11:33 am 
Neconectat

Dragi prieteni,

În curând, pe pista din Prejmer, va fi lansată o nouă clasă - ROTAX !
În Canada, SUA, Australia, Japonia şi în întreaga Asie, este cea mai populară clasă!
De câţiva ani buni, multe ţări din Europa au adoptat-o!
Are un sistem de organizare şi un regulament tehnic extrem de interesant!
Este una dintre cele mai accesibile oferte de a practica, la nivel internaţional,
kartingul de performanţă.
În opinia mea, pentru noi în România, s-ar putea dovedi o super-opţiune!
Vă sfătuiesc să căutaţi pe internet toate informaţiile despre "Rotax MAX Challange",
cred că veţi avea o surpriză foarte plăcută! Pentru orice detalii, tehnice sportive şi
comerciale, un nou subiect la categoria "Clase competiţionale" cred că ar fi bine venit.
Vă stau la dispoziţie cu orice detalii!
Cu prietenie,

Radu Grozea Sen.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Clasa ROTAX
MesajScris: Mar Iun 21, 2011 8:00 pm 
Neconectat

Cred ca cei de la fras au facut deja clasa in campionatul respectiv. Poate gresesc !

Sus

MesajScris: Mar Iun 21, 2011 9:48 pm 
Neconectat

Asa este, incepand cu etapa a 2-a a fost introdusa si clasa rotax, pacat insa ca nu sunt multi participanti, pe viitor poate vor aparea mai multi concurenti.

Sus

MesajScris: Mie Iun 22, 2011 1:10 am 
Neconectat

Draga Gheorg,

Dacă te referi la clasa care a fost introdusă în aşa zisul "Campionat Naţional Dunlop", organizat de către FRAS
şi care, după apariţia FRK nu mai poate utiliza titulatura de campionat naţional şi oricum va trebui autorizat de
către FRK, pot să-ţi spun că doar permite folosirea motoarelor marca ROTAX. În rest, regulamentul acestei "clase"
nu are nimic în comun cu cel al competiţiei "Rotax Max Challange" deci nu permite participarea la finala mondială care
va avea loc anul acesta în noiembrie în Emiratele Arabe Unite.
Versiunea românească a competiţiei Rotax Max Challange va fi organizată, atunci când toate condiţiile vor fi întrunite, de către prietenii noştrii de la Prejmer care sunt şi reprezentanţii oficiali Rotax în România şi sub egida FRK.
Până atunci, fac apel la administratorii forumului să includă acest nouu topic la categoria "Clase competiţionale" cu toate sub forumurile pe care le au şi celelalte clase. Am convingerea că în curând va fi plin de informaţii utile despre motoare, şasie, reglementări tehnice, etc.
Să auzim numai de bine!

Sus

MesajScris: Mie Iun 22, 2011 9:09 am 
Neconectat

salut georgeg, stii si ce viteza au avut cei care au fost cu rotax la etapa respectiva? pista de la amck are parca 1200 m, cred ca avut ce alerga !!

Sus

MesajScris: Mie Iun 22, 2011 4:44 pm 
Neconectat

Salut eugen, de viteza nu stiu nimic, nu apare asa ceva pe foile de rezultate, stiu doar ca cel mai bun timp in prima mansa l-a avut loredana demeni, 1.01.463.
Se prea poate insa ca in mansa de duminica sa se fi mers mai bine, cel putin la ICA asa a fost.

P.S. Domnule Grozea, nu a fost vorba de o competitie de genul Rotax Max Challenge, am si scris ca a fost inaugurata aceasta clasa rotax, clasa ca oricare alta care exista deja in acel campionat. Daca tot ati amintit de circuitul de la prejmer, ne puteti spune ceva despre stadiul lucrarilor la acesta si eventual cand va fi dat in folosinta ? Eventual daca puteti posta in cadrul sectiunii aferente circuitului Prejmer ar fi ok, e mai usor de urmarit discutia.

Sus

MesajScris: Lun Iul 11, 2011 9:40 pm 
Neconectat

Dragi prieteni,

Iată că se întâmplă ceva cu clasa ROTAX ! :appl
Îi sfătuiesc pe toţi cei interesaţi de această clasă, să
contacteze pentru detalii secretariatul FRK.
Succes!

FEDERATIA ROMANA DE KARTING
CIF:28559747, CIS:CV/C/00001/2011
IBAN:RO27RNCB0127007514890016, BCR, Tg.Secuiesc
Adresa :Str:Orban Balazs Nr:16, Loc:Targu Secuiesc, 525400, Covasna
Tel/Fax:0267-364822; 0267-360763; 0744-306181

Stimatii concurenti, International Motorsport Activities SRL, dezvoltator al pistei de karting Prejmer Circuit si unic importator Rotax (karting), Rotax Max Challenge in Romania cu sprijinul Federatiei Romane de Karting, are placerea de a va aduce la cunostinta posibilitatea de a avea, pentru prima data in istoria Marii Finale Rotax Max Challenge o reprezentare romaneasca. Impreuna cu partenerii nostri de la Rotax am decis ca unul dintre seniorii romani sa reprezinte tara noastra cu wild-card la Marea Finala.
Dorim sa gasim reprezentantul perfect pentru aceasta aventura internationala. Marea Finala Rotax Max Challenge este cel mai mare si mai puternic eveniment dedicat kartingului la nivel mondial, peste 250 de piloti urmand a se lupta cu sanse absolut egale la victorie. Marea Finala Rotax Max Challenge 2011 va avea loc in Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), pe circuitul ultramodern Al Ain in perioada 19-26 noiembrie. Reprezentantul Romaniei va concura la clasa Rotax Max DD2 (motoare in 2 timpi, 32.6 cai putere, 2 trepte, fara lant). Rotax si Prejmer Circuit vor acoperi urmatoarele costuri: - transportul dus-intors in Abu Dhabi si cazarea pentru pilot si mecanicul sau - taxa de participare - materialul tehnic (sasiu, motor, anvelope, combustibil, etc), care va fi absolut egal cu al celorlalti concurenti Conditiile de participare sunt urmatoarele: - varsta minima este de 15 ani (impliniti in 2011) - trebuie sa aibe licenta internationala de tip C (licentiatii de
tip A sau B nu au drept de participare) - trebuie sa aiba o licenta internationala de concurent (International Entrant Licence) acordata de ASN-ul afiliat CIK/FIA. Pilotii minori nu pot fi participanti in nume propriu. - trebuie sa fie rezident in Romania - trebuie sa aiba pasaport valabil pana la sfarsitul anului 2011 Mai mult, Prejmer Circuit impreuna cu FRK, va promova evenimentul impreuna cu partenerii sai TV si din presa auto la nivel national, urmand sa initieze o campanie care va oferi karting-ului un capital de imagine deosebit.
Pilotul care va fi selectionat pentru acest proiect se va bucura de o expunere media foarte importanta, urmand a deveni protagonistul materialelor de presa redactate in acest sens. In atasament gasiti: - Prezentarea companiei Rotax in karting - Prezentarea Rotax Max Challenge - Prezentarea motorului Rotax Max DD2 - clasa la care vom avea reprezentant Mai multe detalii despre competitie gasiti pe www.prejmercircuit.ro , www.maxchallenge-rotax.com.
In cazul in care sunteti interesati, va rog sa va depuneti candidatura pana joi 14 iulie 2011 ora 18:00.
Secretariat FRK

Sus

MesajScris: Mie Iul 13, 2011 10:12 am 
Neconectat

BRP-Powertrain and its authorized distributors /partners organize the ROTAX MAX Challenge Grand Finals, international ROTAX MAX Challenge Events and national ROTAX MAX Challenges :shout .
ROTAX MAX Challenge
ROTAX MAX EURO Challenge :shout
ROTAX MAX ASIA Challenge and
ROTAX MAX Challenge Grand Finals are the property of BRP-Powertrain GmbH & Co KG. :dance :dance
--------------------------------------
De ce doar pe 11 .o7 a venit "informatia" , FRK este din 1 Iunie?? De ce doar la clasa mare Rotax (mai sunt doua-conf. site)? De ce in trei zile trebuie sa fie "selectat" reprezentantul Romaniei ( este deja ales ?)? De ce nu se spune in comunicatul FRK despre cine este organizatorul Rotax Max Chall? Oare Prejmer Circuit are OK de la BRP??
In Rotax Max Challenge participa kartistii din campionatele nationale, care este cel din Romania sub girul FRK?
Evident, cei care si-au pus astfel de intrebari vor fi catalogati ca si pana acum de catre anumiti "oficiali" ai FRK, dar raspunsuri trebuie sa dea !

Sus

MesajScris: Mie Iul 13, 2011 12:04 pm 
Neconectat

Dragă domnule Eugen,

Răspunsurile la întrebările dumneavoastră sunt următoarele:
1. Informaţia a fost difuzată de FRK, imediat ce a fost primită de la organizatorul naţional RMC care este „Prejmer Circuit”.
2. Termenul de selectare a pilotului român a fost stabilit de către organizator. NU este „selectat” dinainte! El trebuie să corespundă criteriilor din comunicat: Licenţă internaţională C (numai ASN-ul adică ACR-CNAK, emite astfel de licenţe), experienţă competiţională internaţională, etc.
3. Prejmer Circuit nu numai că „are OK-ul” BRP dar este chiar reprezentantul exclusiv al acestuia în România!
4. În cazul în speţă, în conformitate cu regulamentul competiţiei pe care am văzut că aţi ştiut să-l găsiţi, la Art.3.7.1. paragraful „Wild cards” puteţi găsi explicaţia. Prejmer Circuit a primit de la organizatorul RMC, un wild card pentru un singur pilot român şi doar la clasa DD2(senior)
5. În mod cert, calendarul competiţional naţional FRK din 2012 va conţine şi competiţia naţională RMC. Ca un detaliu, competiţia nu se va organiza „sub girul” ci sub autoritatea sportivă naţională a singurei federaţii care are dreptul legal de a coordona kartingul sportiv în România şi care este FRK.
Mărturisesc sincer că nu am înţeles prea bine fraza finală a post-ului dumneavoastră! Toţi cei interesaţi vor fi „catalogaţi” de către oficialii FRK, exact aşa cum prevede statutul că trebuie să se comunice cu membrii afiliaţi. Pentru cei care nu s-au afiliat sau nu doresc să o facă, există doar sursele de informare mass-media.
Dacă mai aveţi nevoie şi de alte informaţii sau detalii, vă stau la dispoziţie cu toată prietenia!

Sus

MesajScris: Mie Iul 13, 2011 1:49 pm 
Neconectat

Plec din Buc si nu am timp prea mult.
Gresit: ASN in Romania este doar ACR, conf. FIA (daca nu ma insel parca asa ati spus si dvs).. Ca vrea ACR sa autorizeze CNAK sau FRK e altceva dar ACR-CNAK nu apare nicaieri in listele FIA.
Ca este un singur pilot selectat ...- nu era mai simplu sa transmiteti "oferta" catre cei care sunt deja afiliati la ACR-FRK?
oficial invitatiile la un eveniment/ competitie se fac de organizator si nu de o federatie decat daca acea federatie este asimilata ca fiind organizator/ co-organizator, ceea ce nu este cazul aici. Poate ca IMA va veni cu o astfel de invitatie - in cele ..o zi pana la termenul limita!
E gata siteul FRK?

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2

Acum este Lun Dec 11, 2017 11:39 am