Club Karting Romania

Clubul pilotilor si pasionatilor de Karting

Ora este UTC + 2

Acum este Dum Iul 15, 2018 8:54 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Campionatul fras dunlop 2011
MesajScris: Mie Oct 12, 2011 5:17 pm 
Neconectat

Buna tuturor iubitorilor de "masinute",

Anul acesta am participat impreuna cu fiul meu ( el pilotul, eu pseudo mecanicul ) la campionatul organizat de FRAS, insa dupa de am vazut cum se aplica regulamentele preferential in functie de pilot sau de echipa, mi-au lasat atat mie cat mai ales copilului care a participat la cea mai mica clasa KIDKART un gust amar si un sentiment de neputinta in a-i explica copilului de ce el a fost descalificat atunci cand a gresit si de ce altul nu desi acela gresise mai grav.

Asta insemna FRAS = INTERESE .

Nu imi fac iluzii ca noua federatie se va comporta altfel, asa ca cea mai buna decizie este de a participa in campionatul Ungarie.

Stima tuturor

Sus

Subiectul mesajului: Re: Campionatul fras dunlop 2011
MesajScris: Mie Oct 12, 2011 8:07 pm 
Neconectat

Domnule Nickthony,

Am sugerat un răspuns, la rubrica anterioră "INTERESE" postată dtot de dumneavoastră.

Sus

MesajScris: Joi Oct 13, 2011 9:37 am 
Neconectat

(este un schimb de raspunsuri doar ptr. Nickthony):
Am fost cu un prieten la o etapa FRAS la AMCK si am vazut ca dupa terminarea mansei Kid primii doi au fost gasiti in neregula - la unul a fost scos buretele de la filrul aer iar la celalalt s-au gasit ceva nereguli la toba de esapamen, parca asa imi amintesc.
Poate ca nu dvs. ati fost in cauza dar cred ca e pacat ca inca de la varste mici copiii (pilotii de kart) sa vada cum greseli (intemntionate sau nu) mecanice duc la descalificarea lor. Cred ca o participare in oricare campionat (Romania, Ungaria, Bulgaria,etc) este benefica pentru copii mai ales ca sunt doar la inceputul practicarii acestui sport. . Vad ca vindeti kartul de Kid, treceti la o alta clasa?Succes in continuare !

Sus

MesajScris: Joi Oct 13, 2011 10:13 pm 
Neconectat

Mă bucur serios că dl. Eugen a adus aceste amănunte care confirmă prezumţia mea care,
deşi continui să am o poziţie total adversă faţă de implicarea FRAS în kartingul naţional,
nu puteam să cred că arbitrii competiţiei FRAS, l-au penalizat pe fiul domnului respectiv,
fără nişte motive întemeiate!
De asemenea şi părerea donului Eugen, despre culpabilizarea piloţilor pentru neregulile tehnnice,
este un subiect "fierbinte" cu discutarea căruia sunt absolut de acord şi care, mai ales în cazul
celor mici, este total injust. În alte ţări, cu un karting foarte serios, ca Italia, Germania, Franţa,
Spania, etc. această problemă a fost rezolvată în mare măsură prin introducerea "Licenţei de Preparator".
Motoarele care poartă sigiliul unui preparator (sigiliu obligatoriu pentru deţinătorii unei asfel de licenţe) şi
care sunt găsite ca neconforme cu reglementările tehnice, sunt penalizate cu amenzi usturătoare sau chiar
cu suspendarea licenţei respectivului preparator. Pentru piloţii minori, rsponsabil legal este doar părintele
sau tutorele legal care a semnat cererea de licenţă a pilotului.
Dacă motorul a fost "trucat" de către tată sau de către un mecanic al prestatorului angajat de părintele
pilotului, problema este mai delicată şi ţine doar de relaţia între părinte şi club.
Oricum "victima", de cele mai multe ori inocentă, este şi rămâne pilotul care, în toate regulamentele din lume,
este penalizat ca atare.
Nu trebuie uitat principiul care stă la baza unei astfel de măsuri care nu urmăreşte numai penalizeazarea
pilotul care a beneficiat de un material "trucat" ci face dreptate pentru partenerii săi de competiţie care sunt
corecţi. Mult mai grav este fenomenul pe care l-am regăsit între participanţii la competiţia organizată de FRAS
şi care invocau cu seninătate atît "prepararea" motoarelor lor de către nişte "meşteri" din motociclismul din Ungaria,
cât şi faptul că au câştigat bine merci curse cu astfel de motoare, în competiţiile şcolare şi locale! Unul dintre
motivele invocate pentru "evitarea" afilierii la FRK şi la CNK au fost chiar reglementările tehnice mai "permisive"
ale FRAS. Acest principiu care ţine de "furatul căciulii" îi va menţine pe adepţii săi, la nivelul kartingului de
"Luna Parc" onorat doar de titlul de "cel mai tare din parcare"!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2

Acum este Dum Iul 15, 2018 8:54 pm