Club Karting Romania

Clubul pilotilor si pasionatilor de Karting

Ora este UTC + 2

Acum este Lun Dec 11, 2017 11:32 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Calendarul Competitional 2012
MesajScris: Mar Mai 29, 2012 7:32 pm 
Neconectat

Veste buna! Stii ceva de la Corporate Games?? Am dubii despre ce a fost la karting - peste 150 concurenti ... intr-o singura zi ??!!

Sus

MesajScris: Sâm Iul 07, 2012 7:25 pm 
Neconectat

:shout La etapa de la Bacau = 50 de piloti calificati dupa prima zi. Nu e rau deloc ! Robert Visoiu = locul 12 in cursa GP3 de azi, este considerat (conf. Digi Sport) ca fiind cel mai bun produs al automobilismului romanesc (monopost) din acesti ani :appl . Din pacate cu 2,3,4 prezente internationale suntem pe partea nevazuta a Lunii :cry :cry ! Daca ati urmarit calificarile din F1 ati vazut ce inseamna sportul auto in Anglia - public (cca. 60000) prezent pe o ploaie ucigasa, nu s-au dat batuti si mai mult - au creat momente unice in tribune, pilotii s-au raliat la ceea ce era in tribune , a fost o atmosfera excelenta! :safe

Sus

MesajScris: Sâm Iul 07, 2012 9:18 pm 
Neconectat

Vişoiu, Marinescu, şi Arcarese, la care mai nou se adaugă şi Mihnea Ştefan în Formula BMW, sunt singurele prezenţe româneşti pe marile circuite de automobilism şi după părerea mea, a face estimări “calitative” între ei nu este atceva decât obişnuita tentaţie de “tabloidizare” care domină presa tânără din România. Stupiditatea etichetei de “produs românesc” ţine de propaganda comunistă care încerca să ne convingă că metroul şi Casa Poporului au fost făcute de Ceauşescu! Ce-ar fi dacă jurnaliştii de la “DIGI Sport” ar nominaliza şi echipele tehnice şi managerii care-i “produc” pe aceşti băieţi şi care nu au nimic în comun cu România, în afara banilor pe care îi încasează.
Din păcate, metafora cu “partea nevăzută a lunii”, îmi este şi mai greu de înţeles, doar dacă ea a încercat să definească un loc în care nu sunt bani, pentru alt sport decât fotbalul.
Comparaţia cu Anglia este perfect inutilă! În ţara care a fost inventat fotbalul, David Beckham se bucură de aceeaşi atenţie din partea presei ca Lewis Hamilton sau Jenson Button, în România este inutil să spun care este situaţia. Mult mai trist mi se pare că mai nimeni dintre cei care cred că „totul începe cu ei”, nu au habar că atunci când automobilismul britanic nu-l făcuse celebru pe Mike Hawthorn, românii Jean Calcianu (pilot oficial Bugatti) sau Petre Cristea (învingător la Nurburgring şi la Monte Carlo) erau deja celebri.

Sus

MesajScris: Dum Iul 08, 2012 1:56 pm 
Neconectat

:shout La finalul etapei de karting de la Bacau de azi (Campionatul Dunlop) am vazut ca vremea si distantele au contat destul de putin - au fost prezenti 50 de piloti. Bravo lor si celor care le sunt alaturi - parintii in primul rand, mecanicii si toti ceilalti. La fel, felicitari si celor de la FRAS, Dunlop, Selena circuit, tuturor celor care au contribuit la etapa. Cred ca urmatoarea va fi in Buc. :safe

Sus

MesajScris: Mar Iul 10, 2012 8:53 am 
Neconectat

Intr-adevar, etapa de la Bacau a CNKD a strans la start putin peste 50 de concurenti, numar care a depasit totusi cifra pilotilor inscrisi anul trecut in aceeasi etapa, lucru imbucurator zic eu, mai ales daca stam sa luam in calcul conditiile generale care au devenit tot mai grele, criza acuta prin care trece toata lumea din tara asta, etc.
La fel de imbucurator este, dupa parerea mea, faptul ca la clasele mici numarul participantilor este unul in continua crestere, iar noua clasa Kid se dovedeste a fi un real succes, nu mai putin de 11 copii cu varste incepand de la 4 ani concurand aici. :appl . Oricine si orice ar zice, trebuie laudata initiativa oficialilor care au introdus aceasta clasa, unde costurile sunt cat se poate de reduse iar copiii au sansa sa intre in contact cu sportul auto inca de foarte tineri.
Urmatoarea etapa va fi in perioada 4-5 august pe circuitul de la Amckart, Bucuresti.

Sus

MesajScris: Mar Iul 10, 2012 9:45 am 
Neconectat

:shout Excelenta sinteza facuta de "georgeg" :appl :appl pentru etapa de campionat de la Bacau !! Ca sa revin la "fata nevazuta a lunii" fac o suplimentare - "fata nevazuta a ...lumii automobilistice". Cu astfel de intelegere :bang a ceea ce inseamna apartenenta unui public la sportul auto sau moto (e vorba de cel englez) nu e de mirare ca unii si altii minimalizeaza faptul ca la vremea cand Jean Calcianu, Petre Cristea, Butculescu, De Vassal si alti romani ( toata stima pentru ceea ce au facut) alergau in unele competitii auto (cu masini straine) Anglia era "pe val" cu firme constructoare, circuite, piloti, echipe de firma sau private, recorduri mondiale (viteza pe uscat, pe apa), masini, tehnica si multe altele din domeniu. Ceea ce am vrut eu sa arat era ca "publicul" in totalitatea lui a fost peste vreme (ploaie continua) :appl :appl si a atras in manifestarile tribunei inclusiv pe comentatori, piloti, manageri, personal tehnic, lucru care a binedispus pe toti :dance :dance inclusiv pe cele cateva milioane de telespectatori. Noi, aici in Romania, suntem la multi, multi ani distanta de intelegerea importantei sporturilor tehnice, automobilismul si kartingul cu prioritate, lucru care se vede cel mai bine in atentia :pfff :pfff acordata de media pentru aceste sporturi - in ultimul timp Digi a inceput sa mai miste ceva dar tot e putin fata de ceea ce ar fi trebui sa fie. Vorba lui nea Ion (un vecin) - decat nimic mai bine putin! :lol: Si adaug eu: putin, putin dar bine facut! :safe

Sus

MesajScris: Dum Aug 05, 2012 3:51 pm 
Neconectat

:shout Am primit un mail in legatura cu etapa celor de la FRAS de azi - 49 de concurenti, multa, foarte multa caldura in aer si mai ales pe pista, premiile au fost mai mult decat intersante-pe langa cupe, diplome si seturile de pneuri Dunlop au mai fost acordate premii in obiecte care au adus bucurie in special kartistilor de la clasele mici. A fost si un stand Colina cu echipamente specifice asa ca cei care au dorit sa-si innoiasca "garderoba" cu echipament sportiv au avut de unde alege. Cele doua festivitati - de prezentare a pilotilor si de premiere - au fost haioase (citez din mail) si au produs buna- dispozitie tuturor. Scurt si concis pentru ca atata stiu, atata scriu ! :safe

Sus

MesajScris: Lun Aug 06, 2012 3:34 pm 
Neconectat
Site Admin

Bulgarul a facut show total! Experienta ca pilot de teste si a spus cuvantul! Bravo si Claudiu care a obtinut un loc 6, precum si tuturor participantilor!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus

MesajScris: Lun Aug 06, 2012 11:28 pm 
Neconectat

Bogdan scrie:
Bulgarul a facut show total! Experienta ca pilot de teste si a spus cuvantul! Bravo si Claudiu care a obtinut un loc 6, precum si tuturor participantilor!

Oaspetele de la sud de Dunare a fost ceva mai mult decat pilot de teste in cariera lui, dovada aici -> http://www.driverdb.com/drivers/vladimi ... ev/career/

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ora este UTC + 2

Acum este Lun Dec 11, 2017 11:32 am