Club Karting Romania

Clubul pilotilor si pasionatilor de Karting

Ora este UTC + 2

Acum este Mar Iul 17, 2018 3:28 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Calendaru competitional 2011
MesajScris: Dum Feb 06, 2011 3:06 pm 
Neconectat

Poate imi explica si mie cineva cum o sa se desfasoare etapa a 2 a din ambele campionate care este programata in acelasi loc si in aceeasi data... :?:

Sus

MesajScris: Dum Feb 06, 2011 6:21 pm 
Neconectat

Probabil se va face licitatie, cine da mai mult, ala intra pe pista :pfff
Lasand gluma la o parte, cred ca se vor opera anumite modificari in macar unul din campionate pentru a remedia acest lucru.Pe langa asta eu as mentiona si ultima etapa, cea din 16-18 septembrie care are loc in paralel in ambele campionate...nu stiu cine a gandit acest lucru sa fie asa, dat fiind ca sunt destui piloti care participa atat la campionatul organizat de fras cat si la cnak.Daca ne uitam insa ca cnak-ul a publicat calendarul competitional ulterior datei publicarii celui organizat de fras....

Astazi, incurajat de vremea buna, am vrut sa fac o prima iesire pe anul asta la acmkart....doar ca pista era ocupata de....zapada :cry . Asa ca voi mai astepta cine stie cat sa mai vina iar primul w/e cu temperaturi pozitive si fara precipitatii pentru a putea iesi la pista.

Sus

MesajScris: Vin Iun 24, 2011 9:47 am 
Neconectat

Sambata si duminica (26-27.06.2011) e etapa la Bacau la FRAS, cred ca vremea o sa fie ok , poate si cursele la fel. Sunt curios cati o sa vina la Rotax !! :safe

Sus

MesajScris: Vin Iun 24, 2011 9:49 am 
Neconectat

Scuze, am gresit data, sambata 25 si duminica 26.06.2011 ! :cry

Sus

MesajScris: Vin Iun 24, 2011 10:58 pm 
Neconectat

Dragi prieteni,

Nu pot să cred că nu aţi aflat că, din 1 iunie a.c., kartingul românesc are o federaţie proprie şi deci, dacă aveţi probleme cu pistele şi „calendarul competiţional” ele s-au rezolvat!
Calendarul competiţional naţional oficial este doar cel coordonat şi organizat de către FRK!
Până când FRAS va accepta că un are nici o autoritate legală asupra kartingului, la scară naţională, puteţi participa la competiţiile organizate de ei dar trebuie să ştiţi că ele nu au decât un caracter privat. Dacă vă veţi hotărâ să practicaţi kartingul, aşa cum se practică în ţările afiliate la CIK-FIA, va trebui să vă afiliaţi (cu cluburile la care sunteţi membri) la FRK, să solicitaţi o licenţă FRK (singura recunoscută de către ASN-ul din România) şi să vă înscrieţi la competiţiile organizate de FRK. În absenţa oricărui acord între FRAS şi FRK şi a unei autorizări din partea FRK, prin care FRAS să aibă dreptul oficial de a organiza competiţii de karting, afilierea la FRAS şi licenţele de karting emise de această federaţie de automobilism, nu au absolut nici o valoare pentru FRK şi cu atât mai puţin la competiţiile internaţionale de karting.
Până acum s-au disputat 2 etape din „Campionatul Naţional de Karting 2011” (singurul legal !) la Bucureşti 9-10 aprilie şi la Bacău 21-22mai!
Conform calendarului oficial urmează:
Et.III-a Bacău 16-17 iulie
Et.IV-a Tg. Secuiesc 30-31 iulie
Et.V-a Bucureşti 20-21 august
Et.VI-a Tg. Secuiesc 3-4 sept.
Pista de la Ghimbav nu este şi nici nu va putea fi omologată pentru competiţii naţionale!
Pista de la Prejmer este realizată în proporţie de 90% , va fi în mod sigur omologată şi credem că va putea găzdui primele competiţii oficiale în august!
Deşi acest topic este dedicat „Calendarului competiţional FRAS” am crezut de cuvinţă că cele de mai sus trebuie aduse în atenţia sportivilor care nu erau la curent decât cu „oferta” FRAS. Dacă am ofensat pe cineva, cer scuze!

Sus

MesajScris: Sâm Iun 25, 2011 1:17 am 
Neconectat

eu zic ca ambele campionate sunt la fel de egale ca si legalitate pe plan national. ambele federatii au dreptul sa organizeze campionate nationale iar castigatorii sa fie campioni nationali. Ca la nimeni, dar dpdv juridic asa sta treaba. nu-mi spuneti despre FIA ca m-am saturat, chiar nu ma intereseaza. deja afara s-a ajuns sa-ti elibereze licenta one event fara sa provii dintr-un campionat fia, nu peste tot, dar sigur se va generaliza situatia. nici nu-mi doresc sa-mi raspundeti, nu am nevoie, dar atata timp cat o instanta sau ministerul sportului nu interzic fras sa organizeze campionat national de karting sunteti la fel de egali, unii cu FIA pe afis.atat

Sus

MesajScris: Sâm Iun 25, 2011 1:45 pm 
Neconectat

Dragă Mihay,

Deşi mi-ai atras atenţia că nu este nevoie să-ţi răspund, eu totuşi o fac în interesul altor pasionaţi ai kartingului care pot citi ce ai scris tu şi astfel pot fi greşit informaţi !
Conceptul cu două federaţii şi două campionate naţionale este pe cât de absurd, pe atât de ilegal ! FRAS şi-a auto atribuit dreptul de a organiza un campionat naţional şi a încercat să-şi apere acest „drept” în justiţie dar a pierdut în favoarea FRK ! În faţa legii şi printr-o sentinţă definitivă şi irevocabilă, FRK a devenit unica structură sportivă care are autoritate în domeniul kartingului, la nivel naţional.
Dacă tu „te-ai săturat de FIA”, nu înseamnă că trebuie „convinşi” şi alţi interesaţi să o facă. FIA oricum nu suferă şi nici nu va fi „destabilizată” de astfel de pierderi!
Citat:
deja afara s-a ajuns sa-ti elibereze licenta one event fara sa provii dintr-un campionat fia, nu peste tot, dar sigur se va generaliza situatia

Astfel de afirmaţii sunt extrem de periculoase şi te-aşi sfătui să te documentezi mai bine, înainte de a face publice asemenea aberaţii.
Ca să „traduc” ce ai afirmat, deşi este aproape imposibil, va trebui să spun că reglementările FIA permit ASN-urilor să elibereze licenţe unor sportivi străini, doar când aceştia fac dovada (printr-un document eliberat de ASN-ul de reşedinţă) că nu deţin o altă licenţă validă pentru anul în curs. Conceptul de „licenţă one event” nu există nicăieri şi pe semne că a fost inventat de nişte organizatori de „şuşe”, aşa cum se pare că te interesază pe tine!
Trebuie să înţelegi că „Licenţa” nu este un bilet de intrare la o competiţie sportivă ci documentul juridic, strict obligatoriu, care atestă atât capacitatea cât şi dreptul legal al unui sportiv de a participa, fără să pună în pericol securitatea celorlalţi competitori. Nimeni nu te obligă să respecţi aceste reguli dacă vrei doar „să te dai cu kartul” Trebui să înţelegi şi tu şi alţi „liberi cugetători” că „datul cu kartul” se practică doar la „Luna Park” sau pe pistele de agrement. Sportul şi competiţia pentru titlul de campion naţional, nu se practică decât sub egida CIK-FIA şi a ASN-urilor recunoscute oficial de către aceasta!
Nu ai decât de câştigat dacă accepţi să te conformezi regulilor care guvernează kartingul în România, aşa cum se întâmplă în toată lumea civilizată.
Cu prietenie,

Sus

MesajScris: Lun Iun 27, 2011 4:57 pm 
Neconectat

eugen scrie:
Sambata si duminica (26-27.06.2011) e etapa la Bacau la FRAS, cred ca vremea o sa fie ok , poate si cursele la fel. Sunt curios cati o sa vina la Rotax !! :safe

Vremea a fost ok incepand din calificari, cursele au fost ca de obicei, foarte disputate, participanti in total la toate clasele in numar de 47, la rotax au fost 3 inscrisi. Asteptam sa apara pozele oficiale pe net, poate chiar pe pagina fras-ului sau motorsportnews.

Sus

MesajScris: Lun Iun 27, 2011 7:15 pm 
Neconectat

dle Grozea, nu-mi mai rastalmaciti vorbele si nu incercati sa ma acuzati pe mine ca am vreun interes fata de organizatori. Intelegeti odata ca sunt sictirit total de luptele dvs , NU MA INTERESEAZA.

Daca FRAS ar fi in ilegalitate, le-ati sari la beregata precum un pitbull si i-ati da in judecata pentru utilizarea denumirilor de campion/at national si sa nu-mi spuneti fraza aia ca "pentru binele kartingului si motorsportului romanesc bla bla" pentru ca eu nu o inghit. Atata timp cat ambele federatii aveti acest accept de la ANST sunteti la fel de egale sa organizati competitii in RO, doar ca pe afisul dvs mai scrie si FIA...atat. Totusi FRK nu apare pe siteul ANST la federatii...

pe nimeni din ROmania nu intereseaza asa ceva. Fras vrea Karting sa fie la FIA, FRK=ACR vrea Karting sa mai faca niste bani. Nu mai construiti fraze alegadnu-va cuvintele cu atentie, nu aveti pe cine sa recrutati de pe acest forum. La FRAS nu am mai intrat pe forum din cauza dvs, probabil asa se va intampla si aici. Sunteti paranoia, orice vi s-ar spune aveti impresia ca se comploteaza impotriva dvs, ca toata lumea va doreste raul, etc. O sa ajungeti la spital cu nervii...am mai vazut d-astea.

este foarte corect ce am spus vizavi de licentele one event fara a primi binecuvantarea ASN-ului local, nu ma obosesc sa va demonstrez, ar fi o pierdere de timp sa ma contrazic cu dvs....Spor la treaba in a demonstra ca va intereseaza binele motorsportului & kartingului romanesc.

@georgeg din pacate niciunul dintre colegii mei nu a facut deplasarea la Bacau, lipsa banilor spunandu-si cuvantul

Sus

MesajScris: Lun Iun 27, 2011 11:24 pm 
Neconectat

Tot ce putem spune este decat felicitari GEORGE pt locu I la categ ICA !!! bv man :wink:

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2

Acum este Mar Iul 17, 2018 3:28 pm